Töö traumakirurgina

Eesti doktor Peep Talving kuulub Los Angeleses asuva maailma ühe suurima haigla neljaliikmelisse traumakirurgide meeskonda.  Los Angeles hiidhaigla traumakirugide gruppi sattus Talving selle juhi, kogu maailmas tuntud traumakirurgi ja-teadlase, dr. Demetrios Demitriadese isiklikul kutsel. Et kokku on grupis vaid neli tsiviilkirurgi, lisaks mitmed sõjaväekirurgid, on tegemist väga eksklusiivse arstide rühmaga, kus ootused igaühele on väga kõrged. Selles haiglas antakse igal aastal abi tuhandetele elu ja surma piiril vaakuvatele inimestele. Kuulihaavad, pussitamised, ajuvigastused – kõik see on siinsete arstide jaoks igapäevane. Kohe kui kiirabi – või sageli ka helikopter – kriitilises seisundis patsiendi haiglasse toob, alustab tööd traumakirurgia meeskond, kelle otsustest ellujäämine suuresti sõltub.

Peep Talving uue haigla esimesest traumapatsiendist, kõige raskematest juhtumitest ja väikestest imedest
Tegutseda tuleb kriitilistes olukordades kiirelt. Helikopteri või kiirabiauto saabumise ajaks on haiglas piiparid tööle hakanud juba vähemalt kümne inimese vööl, kes on seejärel esmaabikeskusesse tõtanud. Meeskond peab valmis olema viie minuti jooksul, esmaabi andjad on juba teatanud, milline on vigastatu seisund ja tohtrid peavad nüüd loetud minutite jooksul otsustama, milline elustamisviis valida.

Aeg, mille jooksul kannatanu sündmuspaigalt haiglasse  transporditakse on kriitilise tähtsusega, mistõttu juba 90-ndatel täheldati, et helikopteri või politsei poolt viivitamatult haiglasse toodud inimeste tõenäosus ellu jääda on palju suurem. Tihti otsustavad vaid minutid, kas haiglasse toodu suudetakse elule võita või mitte ning enamus patsiente jõuab sinna kiirabiga.  Liiklusummikute vältimiseks kasutatakse kiirabina sageli ka helikoptereid, mis maanduvad  haigla katusel.

Imelised tervenemised

“Ma usun, et inimese organism töötab teatud reeglite järgi. Vahest toimub imesid. Ma võin jutustada ühe ime näiteks. Vanas haiglas üks 60-aastane mees, kes oli hüpanud alla viiendalt korruselt ja saabus südameseiskumisega ja tehti torakotoomia, avatud südamemassaaž aordiklemm peal.  Samal ajal tuli sisse teine torakotoomia, teine südamevigastus kõrvalvoodisse, erakorralise meditsiini osakonnas. Selle 60-aastase mehe süda oli seiskunud. Kogu tiim läks uue südamevigastuse juurde ja hakkasid seda opereerima, koristaja läks puhastama põrandat selle haige juurde, keda esimesena opereeriti ja vaatas üle serva kardina tagant ja nägi südant löömas ja ütles siis tiimile, et kuulge, et te olete küll aordiklemmi peal, aga süda hakkas taas lööma ja tiim läks tagasi ja nad said selle südame käima ja see süda jäi käima ja see mees kirjutati haiglast välja. Ja vahest usume imedesse, jah,” ütleb Talving.

Rahulik pühapäeva hommik Kaplinnas

Enne Los Angelesse tööle asumist töötas ta Lõuna-Aafrikas Kaplinna haiglas, kus ravitakse aastas 18 000 patsienti. Sealne töötempo oli kiire ja päevad tihedad. Nii on tulnud Talvingul näiteks ühe pühapäeva hommikuse vahetuse jooksul teha järjest ortopeedilisi ja veresoonte lõikusi, opereerida noahoobist või tulistamisest haavatud kõhukoobast ning lõpetada laporaskoopilise lõikusega.

Peep Talving organidoonorlusest
“Jaa, isegi haige, kelle, ütleme, prognoos on minimaalne, arvatavasti ei ela üle, ütleme, kuulihaav pähe, kuulilask pähe, me siiski üritame südame käima saada Selleks me teeme siis elustava torakotoomia, rinnakorvi avamise, lahtise südamemassaaži, ja me elustame seda haiget nagu tal oleks täielik prognoos täisväärtuslikule elule. Ja see on sellepärast, et Ameerikas on 100 000 inimest hetkel ootamas organit. Kui me saame aru, et selle inimese aju enam ei lähe tööle, aga me saame vereringe käima, me käsitleme seda haiget nagu potentsiaalset üleelajat, see haige viiakse intensiivravi osakonda ja hakkab töö, et säilitada organeid.  Nüüd me tegime ühe kolmeaastase uuringu: 260 torakotoomiat, mis sai tehtud erakorralise meditsiini keskuses, nendest kaks protsenti elas üle ainult, aga neljal protsendil saadi vereringe käima, nad viidi intensiivravi osakonda ja 11 organit nendest tarniti organi ootajatele.” Organite loovutamiseks on vajalik inimese enda eelnev nõusolek, mida on võimalik inimesel märkida oma autojuhilubadel, kuid selle otsuse võivad langetada ka kannatanu omaksed.  Los Agelese haigla traumahaiged on peamiselt mehhiklased ja latiinod, kelle seas doonorlusega nõustumise protsent on  madal.

Talving suhtub organidoonorlusse väga positiivselt. “Ma olen väga organidoonorluse poolt, sest meie ülesanne ei ole mitte ainult elusid päästa, vaid parandada ka nende elukvaliteeti, kes ootavad neeru, kes ootavad südant, kes ootavad maksa,” põhjendab ta.

Kuidas tehakse torakotoomiat?

Torakotoomia puhul lõigatakse vasaku rinnakorvi neljanda-viienda roietevahelise ruumi vahelt sisse, viiakse kops eemale, keskseinandi struktuuridest avatakse südamekott, peatatakse veritsemine südamest ja pannakse aordile klemm peale. Veritsuse lõppemisel alustatakse avatud südame massaaži. Samal ajal antakse intravenoosselt verd, et vereringet taastada.

  • Toetajad

    ESF TeaMe Archimedes      Haridus- ja Teadusministeerium