Enefit-tehnoloogia eksport Jordaaniasse ja USA-sse

Sandor Liive – Eesti Energia roll maailmas ja Eestis
Viimastel aastatel on tekkinud Eesti põlevkivitööstusele veel üks uus dimensioon: üha elavam rahvusvaheline huvi Eesti kogemuste vastu. Elavdunud huvi põhjuseid on kaks: eestlaste pikaajaline kogemus ja unikaalsed teaduslikud meetodid ning nafta hinna pidev kasv.

Esimene välisriik, kes Eesti poole pöördus, oli Jordaania. Viis aastat tagasi sai Eesti Energia Ammanist kutse osaleda konkursil sealse põlevkivi tööstuse välja arendamiseks.  Jordaanias ei läinud esmalt kõik siiski nii ladusalt, kui loodeti. Esimene maardla, kust kivi kaevandama loodeti hakata, ei osutunud kõige sobilikumaks. Nüüd tehakse tööd teise maardla uurimisel. Jordaanlased ise panevad Eesti abil toimuvale põlevkiviõli jas elektri tööstuse arendamisle suuri lootusi, sest põlevkivi – nende suurima rikkuse kasutusele võtta tagaks neile sõltumatuse naabritest.

Sel aastal viis Eesti Energia Eesti lipu ka Ameerika Ühendriikidesse. Utahi osariigis osteti ära suur tükk mestikut läänt – maa, kus on hinnanguliselt 3.1 miljardit tonni põlevkivi, milles sisalduva õli kogus ulatub 2.1 miljardi barrelini. Neil aladel hoiab praegu kohapeal silma peal geoloog Gary Aho, kes on seda White Riveri -Valge jõe nime kandvat maardlat uurinud alates 1974. aastast. Põlevkiviõlitööstuse rajamisega tegeleti Utahs tema sõnul aktiivselt 70. aastate keskpaigast kuni 80. keskmeni. Projekti taga oli tollal kolm suurt naftafirmat Philips Petroleum, Sun Oil Company ja Ohio Standard.

Rikki Lauren Hrenko – Enefit USAs
Aho sõnul kulutasid suured naftafirmad  11 aastat kestnud põlevkivi tööstuse ettevalmistamise käigus aga kokku 300 miljonit dollarit, et rajada neile aladele kogu infrastruktuur – sõiduteed, sild, administratiivhoone, tuua siia elekter –  ja mis peamine – ehitada kaevandus kõigi oma käikude ja sahtidega. Nüüd on eestlastel vaja kogu see 26 aastat tagasi peatunud eluta piirkond taas äratada.

Kõigi nende juba õhus rippuvate küsimuste – ka USA keskvalitsusele põlevkivi plusside rõhutamisega  kavatseb Eesti Energia tegeleda järgnevate kaevanduse taasavamiseks ja õlitööstuse väljaarendamiseks kuluvate aastate jooksul. 2017 aastaks tuleb kaevandusala Eesti Energiale üürile andnud USA föderaalvalitsusele tõestada kogu projekti tõhustust. 2019-20 aastal loodetakse aga Utah tootma hakata kuni 50 tuhat barrelit õli päevas.

 

  • Toetajad

    ESF TeaMe Archimedes      Haridus- ja Teadusministeerium