Kõrgtehnoloogia, rohelised katused, päikesekardinad ning vihmavee kogumine

Rohelised katused

Tõnu Altosaar: Roheline katus on see, et sul on elav taimestik katuse peal ja neid on mitut liiki. Üks on niisugune madal kiht, kus katus kannatab ainult teatud raskust, siis on võib-olla nii 12 cm taimed.  Taimed peavad jääma ka talveks katusele. Või teine näide, kus on umbes 60 cm mulda, sinna saad juba panna kõrgemaid taimi. Ka puid istutada.  Terve katus on kaetud kasvava taimkattega ja sa saad tekitada mustreid, värvi, tekstuuri,  kuid mõte on ka selles, et rohelus jahutab katust. Põhjuseid, miks neid tehakse on kaks. Esiteks on see on esteetiline: see võtab katab suured betoonist või kivist katuselahmakad, mis päikese käes muidu kuumeneksid. Teiseks praktiline väärtus, sest see jahutab katust. Lisaks annavad taimed hapnikku tagasi, kasutades süsinikdioksiidi, mida on nii palju siin linnas autode poolt toodetud.

Uudsed aknad

Tõnu Altosaar: Aknatehnoloogia on väga palju edenenud. Me tegime Queen´si Ülikoolis Kingstonis kooli. Panime  sinna 30 erinevast klaasist fassaadi, mis värvi ja paksuse poolest kõik erinesid. Iga klaasi peale pandi ka sensor, mis siis terve ööpäeva jooksul mõõdab, mida see klaas teeb, mida päike klaasi peal teeb  ja andmed lähevad arvutisse. Nii saime teada, kas klaas kütab liiga palju või laseb liiga palju eredust läbi ning mida oli vaja neutraliseerida.  Kui vanasti tehti selline tume klaas pronksist,  siis see ei näinud eriti hea välja. Siis tehti peegelklaas, mis rikkus jälle naabermajad ära.

Nüüd on aga selline klaas, kus on teatud protsent peegeldust ja mille värvus oleneb disainist.

LEED sertifitseerimissüsteem

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifitseerimissüsteem on rahvusvaheline süsteem, mille järgi on võimalik objektiivsetel alustel määrata hoone keskkonnasõbralikkust.  LEED propageerib kogu ehitise jätkusuutlikku arendamist, tunnustades kuut võtmevaldkonda inimeste ja keskkonna heaolus: jätkusuutlikke meetmeid ehitusplatsil, vee säästmist, efektiivset energiakasutust, materjalide valikut, hoone sisekeskkonna kvaliteeti ja projektilahenduse uudsust.

Tõnu Altosaar: LEEDi määramisel antakse punktid ning otsustatakse, et kas sa vastad siis LEED hõbe, kuld või plaatina kategooriale, ja sul peab olema nii palju punkte, et plaatina saada. Me praegu proovime nüüd järgmisel pakkumisel saada plaatina. Torontos on nüüd määrus, et igal ehitusel peab olema roheline katus.

Põrandate alla paigaldatud kommunikatsioonid


Tõnu Altosaar: Küte on teine tehnoloogia.  RBC Centeris on näiteks põranda alla viidud kõik traadid, kommunikatsioon, soojendustorud-  kõik asjad käivad põranda alla. Ripplage üldse ei ole. Lambid ripuvad laes või on see hästi heledast betoonist. Valgus peegeldab üles ja sealt tagasi inimese lauale ja nii säästad poole elektrist. Ja see muidugi lõikab õhu jahutuse ja kõik muud kulud väiksemaks. Kõrghoonetes on nii, et ei pea seda kesktsooni, kus asub lift, õieti soendama, sest et inimeste kehad toodavad piisavalt soojust. Kuid jahutama peab igal pool. Jahutuseks kulub meil õieti rohkem energiat kui kütmiseks. Sellepärast tehakse topeltklaasid ja kolmekordsed  klaasid, mis kõik töötavad elektroonikal.

Uutes kõrghoonetes tuleb õhk põranda alt:  soe õhk tõuseb üles läbi terve põranda, üleval jaheneb ja langeb alla. Teatud probleemid muidugi on: kui siin asuvad  advokaadibürood, kus on palju konfidentsiaalsust, siis ei saa jätta selle põrandaid alt lahti, sest hääl kostab läbi. Seal viime torud läbi seinte, mis ei kosta torude pärast läbi

Põrand on kaetud plaatidega. Kui firma kolib, tõstab paadi üles, võtab stepslid välja, uues kontoris ühendab uuesti juhtmed põrandaplaadi alla ja kõik käib kiiresti ja lihtsalt.

Ma ei tea, kuidas Eestis tehakse, aga kui sul on avatud kontor suure põrandapinnaga ja laest tuuakse juhtmed ja torud alla, siis on  see väga inetu. Iseasi, kui sul on vana puupõrand! Oluline on kommunikatsioonide viimine põranda alla ka seepärast, et sellega hoitakse kõrgust kokku. Ja seega ka raha.

  • Toetajad

    ESF TeaMe Archimedes      Haridus- ja Teadusministeerium