Molekulaarkardioloog Siiri Iismaa

Süda­me­hai­gus on üks pea­misi surma ja inva­lii­dis­tu­mise põh­jusi lääne ühis­kon­nas. Kui seni oldi arva­mu­sel, et infarkti üle ela­nud ini­m­ese süda­me­li­hase kah­jus­tused on püsivad ja hävi­nud rakud ei taastu, siis Aust­raa­lias elav eesti mole­ku­laar­kar­dio­loog Siiri Iis­maa uurib koos oma kol­lee­gi­dega, kui­das kas­va­tada uusi süda­me­rakke. Kui esma­pil­gul fan­tas­ti­line teooria tõeks osu­tub, kao­vad infarkt ja pal­jud tei­sed süda­me­li­hase hai­gu­sed maa­il­mast. Saa­tes sel­gubki, mis­su­gu­sed on tead­laste seni­sed edusam­mud.

Vik­tor Changi nime­li­ses ins­tituu­dis tehtavast tea­dus­tööst

Legen­daarse süda­me­ki­rurgi ja Aust­raa­lia süda­me­siir­da­mis­prog­rammi alga­taja Vic­tor Changi järgi ris­ti­tud ins­ti­tuut loodi Sydenys 1994 aas­tal ja täna töö­tab seal 160 ini­mest. Ins­tituudi tegev­juht on pro­fes­sor Robert Gra­ham ja labori iga­päe­va­tööd juhib Siiri Iis­maa.

Väi­ke­sed süda­med kat­se­klaa­sis

Kokku loo­vu­tab infarkti ja selle taga­järgi uuri­vate tead­laste heaks elu umbes 40 muun­da­tud gee­ni­dega hiirt. Kat­se­loo­ma­dele teki­ta­takse kunst­lik infarkt ning jäl­gi­takse sel­lest taas­tu­mist. Ena­masti hei­da­vad loo­ma­ke­sed hinge umbes viis päeva pärast kunst­liku infarkti, see­jä­rel hii­red laha­takse ja nende süda­med muu­tu­vad tea­dus­liku uuri­mise objek­ti­deks.

Kui­das rea­gee­rib süda stres­sile?

Tead­las­tele pakub mõis­tagi huvi see, kui asjad on normi pii­rest väl­jas – Iis­maa ja kol­lee­gid  on juba aas­taid uuri­nud stressi mõju süda­mele. Aju too­dab stres­si­si­tuat­sioo­nis kemi­kaali nimega adre­na­liin, mis mõjub süda­me­li­hase rak­ku­dele. See rea­gee­rib raku pin­nal oleva pro­teii­niga ja ütleb rakule, et on aeg gaas põhja vaju­tada, kihu­tada. See ergu­tab rakke ja paneb südame pare­mini tööle, varus­ta­des liha­seid hap­ni­ku­rikka verega ning või­mal­da­des sel vii­sil oht­li­kust olu­kor­rast põge­ne­mist. Tead­lasi huvi­ta­vad pro­teii­nid raku pin­nal, millele adre­na­liin mõjub nagu võti luku­au­gus – avab luku ja paneb raku tööle. See on labori pea­mine uuri­mis­suund ja ka Siiri tööks on sel­gi­tada, kui­das võti luku­auku sobib ja kui­das saaks luku avada, kui võti pai­gas on, nii et rakud töö­ta­vad tuge­va­mini ja kii­re­mini.

Kui­das süda töö­tab?

Süda­me­löö­gid tekivad südame alu­mises poo­les asuva kambri kok­ku­tõm­bu­misel. Neid kamb­reid nime­ta­takse vat­sa­kes­teks ja vat­sa­keste kohal paik­ne­vad kojad ehk aat­riu­mid. Veri pum­ba­takse pare­mast vat­sa­ke­sest kop­su­desse, kus see rikas­tub hap­ni­kuga. Kop­su­dest läheb veri südame vasa­kusse kotta ning edasi selle all ole­vasse vat­sa­kesse. Ja vasa­kust vat­sa­ke­sest tõm­ma­takse veri keha kõige suu­re­masse vere­soonde aorti, kust see voo­lab laiali üle kogu keha, andes ära hap­niku. Nüüd hap­ni­ku­vaene veri suun­dub tagasi südame pare­masse kotta ja sealt pare­masse vat­sa­kesse, olles jäl­legi val­mis siir­duma kop­su­desse. Üks sel­line ring võtab aega umbes 23 sekun­dit. Iga kok­ku­tõm­bega saa­dab süda ring­lu­sesse 70 – 100 mil­li­liit­rit hap­ni­kuga rikas­ta­tud verd. Selle tule­mu­sel tekib kehas vere­rõhk, mida saab mõõta – ter­vel ini­me­sel on see vahe­mi­kus 85 ja 130.

Siiri Epp Iis­maa on eesti päritolu Aust­raa­liamole­ku­laar­bio­loog ja bio­kee­mik, kes peab loen­guid üle maa­ilma, revi­dee­rib rah­vus­va­he­lisi tea­dus­like aja­kir­jade käsi­kirju ja toe­tus­pal­veid, edu­kalt soo­ri­tab uuri­mis­toe­tusi ja on võit­nud mit­meid auhindu oma tea­dus­töö eest. Töö­ta­des Aust­raa­lias ja USAs on ta uuri­nud mit­meid olu­lisi bio­loo­gi­lise täht­su­sega pro­teiine ja tema uuri­mus­tu­le­mu­sed on edu­kalt sel­gi­ta­nud nende pro­teii­nide struk­tuuri ja funkt­siooni ensü­mo­loo­gi­li­sel ja füsio­loo­gi­li­sel tase­mel…Loe edasi (ja täienda) Viki­pee­diast

Rohe­line Kool

See­kord­sed koo­li­vik­to­rii­nikü­si­mu­sed:

  1. Südame siir­da­misel võe­takse see elu­täh­tis organ välja doo­nori rin­na­õõ­nest ja viiakse ret­si­piendi rin­na­õõnde. Aeg sel­leks toi­min­guks on pii­ra­tud. Kui palju on õnnes­tu­nud Vic­tor Changi ins­tituudi tea­dus­töö tule­mu­sena tegev­juhi Robert Gra­hami sõnul seda (ka südame ühest pai­gast teise trans­por­ti­miseks vaja­mi­ne­vat) aja­va­he­mikku piken­dada.
  2. Mil­li­seid rakke nime­tab Siiri Iis­maa ter­mi­naal­selt dife­rent­see­ru­nu­teks?
  3. Mil­li­sest Eesti ravim­tai­mest (tar­vi­ta­tud südam­hai­guste raviks) on jutt? Kas­vab ela­mute lähe­duses ja umb­roh­tu­nud pra­hi­pai­ka­del. Ees­tis tava­line, kuid mitte igal pool. Mit­me­aas­tane roht­taim, võib kas­vada roh­kem kui meetri kõr­gu­seks. Õie väi­ke­sed, valk­jas­roo­sad. Ravi­mina kasu­ta­takse taime ürti. Toime üle­tab raa­matu „Eesti NSV ravim­tai­med“ (1972) and­meil pal­der­jani toime 3-4 kord­selt. Mõjub eriti hästi süda­me­peks­le­mise, vahe­löö­kide ja hir­mu­tunde puhul.

Loe lähe­malt vik­to­rii­nist Rohe­line Kool!

Huvi­ta­vat lisa­lu­ge­mist

 

Arte­ri­sei­nad kah­jus­tu­vad kii­re­mini ja hil­jem, kui seni arvati (Novaa­tor)
Miks taba­vad mara­to­ni­jooks­jaid äkk­sur­mad? (Novaa­tor)
Jalg­pall ohus­tab südant? Saks­las­tel jah, itaal­las­tel mitte (Novaa­tor)
Rohke soo­la­tar­bi­mine viib süda­me­hai­gus­teni (Novaa­tor)
Suu­sa­puh­kus mäge­des on tree­ni­mata süda­mele oht­lik (Novaa­tor)
Dep­res­sioon on ter­vi­sele sama oht­lik kui suit­se­ta­mine (Novaa­tor)

Hii­re­poja süda suu­dab vigas­tu­sest para­neda (ERR tea­du­spor­taal)
Pais­tab sil­mist: liiga palju tele­rit teeb südame hai­geks (ERR tea­du­spor­taal)
Hom­mi­ku­sed süda­me­ata­kid on oht­li­ku­mad (ERR tea­du­spor­taal)
Loo­misel on sil­ma­test, mis aitaks tuvas­tada süda­me­hai­guste riski (ERR tea­du­spor­taal)
Nai­sed koge­vad süda­me­in­farkti kor­ral mees­test eri­ne­va­maid sümp­to­meid (ERR tea­du­spor­taal)
Süda­me­löö­gid anna­vad vih­jeid ini­m­ese ise­loomu kohta (ERR tea­du­spor­taal)

Vii­ted Siiri E. Iis­maa osa­lu­sel kir­ju­ta­tud tea­dus­li­kele artik­li­tele

Inhi­bi­tion of transg­lu­ta­mi­nase 2 miti­ga­tes transc­rip­tio­nal dys­re­gu­la­tion in models of Hun­ting­ton disease (EMBO Molecu­lar Medicine, 2010)

Transg­lu­ta­mi­na­ses and Disease: Les­sons From Gene­tically Engi­nee­red Mouse Models and Inhe­ri­ted Dis­or­ders (Psy­sio­lo­gical Reviews, 2009)

Oppo­sing Effects of Two Tis­sue Transg­lu­ta­mi­nase Pro­tein Iso­forms in Neu­rob­las­toma Cell Diffe­ren­tia­tion (The Jour­nal of Bio­lo­gical Che­mistry, 2009)

Role of Transg­lu­ta­mi­nase 2 in Liver Injury via Cross-lin­king and Silencing of Transc­rip­tion Fac­tor Sp1 (Gast­ro­en­te­ro­logy, 2009)

Mec­ha­nism of allos­te­ric regu­la­tion of transg­lu­ta­mi­nase 2 by GTP (PNAS, 2006)

  • Toetajad

    ESF TeaMe Archimedes      Haridus- ja Teadusministeerium