Ajuteadlane Kristy Kultas-Ilinsky

Kristy Kultas-Ilinsky on Tallinnas Vabaduse väljakul asunud kuulsa Kultase kohviku omaniku Nikolai Kultase tütar. Tema elu on olnud täis suuri pöördeid: juba väikese lapsena küüditati ta koos vanematega Siberisse, teaduskraadi sai ta Moskva ülikoolist ja teadustööd tegi ta koos abikaasa Igor Ilinskyga juba aastakümneid Ameerika Ühendriikides. Nad uurivad ajupiirkondi, mis juhivad keha motoorikat. Eriti huvitavad Kristyt Parkinsoni tõve tekkepõhjused ja ravivõimalused. Praegu on Ilinskyd ametis uue aju atlase ettevalmistamisega. Kuigi Kristy Kultas on oma elu jooksul elanud Eestis vaid kaheksa aastat, ütleb ta saates selges eesti keeles, et peab end alati eestlaseks ja eesti teadlaseks.

Eelmisel hooajal lahkasid ajuga seotud küsimusi Mart Saarma ja Endel Tulving

Molekulaarbioloog Mart Saarma töörühm on kaasaegset bio – ja geenitehnoloogiat kasutades avastanud valgud, mis võivad viia suure läbimurdeni – Parkinsoni tõve ravimi leiutamiseni.
Mäluteadlane Endel Tulving on kõige tuntum eesti soost teadlane kogu maailmas, seda nii formaalsete kui ka mitteformaalsete kriteeriumide põhjal. Ta on uurinud ja kirjeldanud erinevaid mälu tüüpe, informatsiooni salvestamist, selle kodeerimist ning mälust tagasi kutsumist, muutes oma avastustega täielikult varasemaid arusaamu mälust ja selle toimimisest.

Saatele lisaks

Selle saate intervjuu-materjal jaguneb kergemaks ja raskemaks – esimesed kaks pooletunnist lõiku Kristy ja Igoriga annavad laiema ülevaate nende teadustööst, aga lisaks seletas Kristy arvuti ees detailsemalt kui keegi varasem saatekülaline lahti oma uurimuste sisu.

Kristy Kultas-Ilinsky

Kristy räägib parkinsonismist, oma teadustöö olemusest ja eesmärkidest.

Igor Ilinsky

Igor alustab sellest kuidas nad jõudsid oma uurimisteemani ja uuest aju-atlasest.

Heli-Kristi Kultas-Ilinsky on Tallinnas sündinud Eesti päritolu ajuteadlane. Eestis elas ta neli esimest eluaastat, 1941. aastal küüditati ta perega Siberisse. Doktorikraadi kaitses Kristi Kultas-Ilinsky aastal 1965 Moskva Riiklikus Ülikoolis Aju-uuringute instituudis. Aastal 1975 alustas ta juba teadustööga USA-s, kuhu ta oli koos oma neurokirurgist abikaasa Igor Ilinskyga emigreerunud. USA-s on Kristi Kultas – Ilinsky koos abikaasaga uurinud peamiselt basaaltuumi ja talamust…

Loe edasi (ja täienda) Vikipeediast

Roheline Kool

Seekordsed kooliviktoriiniküsimused:

  1. Kristy Kultas-Ilinsky ema põdes Parkinsoni tõbe, abikaasa Igor Ilinsky töötas aga neurokirurgina. Saates on juttu, kuidas kirurgia abil on püütud leevendada Parkinsoni haiguse vaevusi. Millist leevendust ravi tõi?
  2. Milline ajus toodetav virgatsaine ehk neurotransmitter kindlustab keha motoorikat kontrollivate närviimpulsside ülekande talamusest ajukoorde?
  3. Aastal 2008 ilmusid Kristy Kultas-Ilinsky mälestused pealkirja all „Nii nagu see oli“ („The Way It Was“), eesti keeles sisalduvad need raamatus „Kultaste saaga“ (2010). Millist pealkirja soovitas Kristy Kultas-Ilinsky mälestusteraamatule tema isa, omaaegse Tallinna esinduskohviku Kultas rajaja Nikolai Kultas?

Loe lähemalt viktoriinist Roheline Kool!

Lisalugemist-vaatamist

Lihtne video sellest, kuidas aju töötab ja kuidas seda enda jaoks paremini tööle rakendada.
Erinevate närvirakkude ilu ja võlu

 Kristy Kultas-Ilinsky meedias

Elulooraamat “Kultaste saaga” (Tammerraamat, 2010)

Üks trackback-viide

  1. […] IismaaKõnetuvastusArvo TinniInimese motoorikaLisa Matisoo-SmithAndres SevtšukArvi ParboKristy Kultas-IlinskyTehniline kunstiajaluguMadis RaukasJonne Kotta2011 hooaegPõlevkivitehnoloogia EnefitTuleviku […]

  • Toetajad

    ESF TeaMe Archimedes      Haridus- ja Teadusministeerium