Bioindikaatorid

Mesi­laste mas­si­line huk­ku­mine on üle­maa­ilmne mure ja ühte kind­lat põh­just sellele ilm­selt pole. Eesti tead­la­sed on asu­nud tões­tama, et üks, mis vaiel­da­ma­tult kurja teeb, on liigne agro­kee­mia. Eesti Maa­üli­kooli tead­laste hin­nan­gul luba­vad täna­sed euro­nor­mid kasu­tada meie põldu­del pes­tit­siide kor­da­des roh­kem, kui seda tehti nõu­ko­gude ajal.

Sipel­gate rada­del

Ants-Johan­nes Mar­tin on mees, kes tun­neb sipel­gate hin­ge­elu läbi ja lõhki. Sama hästi teab ta ka sipel­gate radu ja kodu­seid kom­beid. Järg­ne­vas videos on Ants-Johan­nes meile tee­ju­hiks pak­sus met­sas sipel­gate ter­ri­too­riu­mil.

Sipel­gad kui bioin­di­kaa­to­rid

Miks pee­takse sipelgaid heaks bioin­di­kaa­to­riks? Mil­list infot saa­vad kesk­kon­na­tead­la­sed sipelgaid uuri­des koguda? Mil­list tea­dus­tööd tehakse sipelgaid uuri­des met­sas ja mida uuri­takse labo­ris? Mis asjad mõju­vad sipel­ga­tele kõige kah­ju­li­ku­malt? Kui­das mõju­tab õhus­aaste sipel­gate ter­vist? Ja miks meile ja loo­dusele on üldse sipelgaid vaja? Kõi­gile neile küsi­mus­tele vas­tab sipel­ga­tead­lane Ants-Johan­nes Mar­tin.

Mee­me­si­lased

Kodu­me­si­las­tega tege­le­vad mesi­ni­kud pane­vad vägagi hästi tähele, kui tarud tüh­jaks hak­ka­vad jääma. Antu Rohtla on mesilasi pida­nud aas­ta­küm­neid ning puhas prak­tika on näi­da­nud, mis juh­tub, kui mesi­ta­rude kõr­val haka­takse põldu prit­sima. Kodu­me­si­lane tarusse mürki ei too ja üksi mett ana­lüü­si­des võiks eks­li­kult arvata, et kõik on kor­ras. Kuna mesi on alati puhas. Kuid töö­me­si­lasest jääb taru lõpuks ikkagi ilma. Mesi­nik Antu Rohtla hin­nan­gul võiks ini­me­sed meelde tule­tada, mida kõike juba nõu­ko­gude ajal proo­viti ning mil­lega üks või teine hur­raaga alus­ta­tud ette­võt­mine lõppes.

Kima­la­sed

Kima­lane on väga tund­lik bioin­di­kaa­tor. Ta ei suuda ennast mür­kide eest prak­ti­li­selt üldse kaitsta. Kui kodu­me­si­lasel on süs­teem, kui­das vast­seid ja ema­sid pesas kaitsta, siis kima­las­tel see puu­dub. Iga­su­gune kesk­kon­na­reos­tus on kima­laste peal kohe näha. Kui huk­ku­vad kima­la­sed, vähe­neb ka tol­mel­da­mine ja kan­na­tab kõik, mis õit­se­mise järel vilja peab kandma. Maa­üli­kooli tead­la­sed uurivad, miks kima­la­sed huk­ku­vad ja kui­das olu­kor­rast välja tulla. Nad on veen­du­nud, et pes­tit­sii­did on hai­guste ja para­sii­tide kõr­val üks pea­misi kima­laste väl­ja­su­re­mise tegu­reid. Seni­sed uurin­gud on näi­da­nud, et kõige sala­ka­va­lam on mür­gi­ta­mine just väi­ke­ste doo­si­dega, kuna pes­tit­siidi kah­ju­lik­kus saab sel­geks tun­du­valt hil­jem ning seos agro­kee­miaga ei joo­nistu nii sel­gelt välja.

Tol­mel­da­mise vähe­ne­mine mõju­tab põl­lu­ma­jan­dust

Kui kao­vad kima­la­sed, lan­geb lõpp­kok­ku­võt­tes ka põl­lu­meeste saa­gi­kus. Tol­mel­da­mist vaja­vad mar­jad ja puu­vil­jad, aga ka näi­teks päe­va­lill ja Euroopa täht­su­selt kuue kul­tuur­taime hulka kuu­luv raps. Tol­mel­da­mine toob olu­list kasu see­läbi, et seem­ned ja saak on suu­re­mad ja seem­ned sisal­da­vad samuti roh­kem õli. Olu­line tulu­toov aspekt toot­ja­tele on ka see, et tol­mel­da­tud tai­med õit­se­vad rutem ära ja see­tõttu õit­se­mis­pe­riood lühe­neb ja tootja saab val­mi­nud seemne kõik kor­raga kätte. Kui aga õit­se­mis­pe­riood venib väga pikaks, sest tol­mel­da­jaid ei ole, siis lõpeb asi sel­lega, et üks osa seem­neid on val­mis ja juba vari­seb, kesk­mine osa on paras koris­tada ja lõpu­osa on kõik rohe­line ja too­res.

 

marika

Marika Mänd (sün­di­nud 11. det­semb­ril 1954) on eesti zoo­loog ja loo­ma­öko­loog. Ta on aval­da­nud üle 40 artikli rah­vus­va­he­lise levi­kuga eel­ret­sen­see­ri­ta­va­tes tea­dus­aja­kir­ja­des ja suu­rel hul­gal muid tea­dus- ja popu­laar­tea­dus­likke artikleid nii rah­vus­va­he­lis­tes kui ka Eesti väl­ja­an­ne­tes. Õpe­tab Eesti Maa­üli­koo­lis tai­me­kah­jus­ta­jaid, keskon­na­sääst­likku tai­me­kait­set, bio­loo­gi­lise mit­me­ke­si­suse kait­set jm dist­sip­liine, samuti annab loen­guid ja prak­ti­kume Tartu Üli­koo­lis. Juha­tab mit­meid tea­dus- ja raken­dus­pro­jekte. On kuu­lu­nud ja kuu­lub mit­mete tea­dus-ja aren­dus­vald­konna riik­like prob­leem­ko­mis­jo­nide koos­seisu. Tema juhen­da­misel on kaits­tud 5 dok­to­ri­kraadi ja mitu tea­dus­ma­gist­ri­kraadi. Loe edasi (ja täienda) Viki­pee­diast.

Lisa­lu­ge­mist

Sipel­gad ja mesi­lased on tõe­li­selt ise­tud
Sipel­gad ja mesi­lased on tõe­li­sed mees­kon­na­män­gi­jad, eri­ne­valt pal­ju­dest teis­test olen­di­test, kes kogu­ne­vad karja ise­ka­tel põh­jus­tel. Briti tead­la­sed on uuri­nud par­ve­käi­tu­mist mate­maa­ti­lise mudeli abil ja avas­ta­nud, et kalad ja pii­so­nid püüa­vad parve või karja kes­kele trü­gida, et oma­enda nahka rööv­loo­made käest päästa.
Andy Gard­ner Edinburghi Üli­koolist ütles kom­men­taariks, et kui kala­parv või pii­so­ni­kari pais­tab meile üks­mee­les lii­ku­vat, siis tege­li­kult raja­neb see lii­ku­mine kõigi üksiki­sen­dite pin­gu­tus­tel pää­seda ise rühma kes­kele. Sipel­gad ja mesi­lased see­vastu toi­mivad tõe­li­selt ühtse tii­mina, mille liik­med on val­mis suure pere hea­olu nimel ka surema.

Putu­ka­mürk kah­jus­tab mesi­lase aju ja õpi­võimet
Põldu­dele prit­si­ta­vad putu­ka­mür­gid kah­jus­ta­vad mesi­laste õpi­võimet. Kahes hil­juti Bri­tan­nias teh­tud tea­dusuu­rin­gus on saa­dud uut tõen­dust, et laialt levi­nud pes­tit­sii­did sega­vad mesi­lase aju toi­mi­mist ning lil­le­lõh­nade ja muu vaja­liku meel­de­jät­mist. Šoti­maal asuva Dundee Üli­kooli tead­la­sed ees­ot­sas Christop­her Con­nol­lyga mõju­ta­sid mesi­laste aju labo­ris kahe­su­guse kah­ju­ri­mür­giga – sel­li­sega, mida prit­si­takse põl­lule, ja sel­li­sega, mil­lega piser­da­takse mesi­ta­rusid, et kaitsta mesilasi para­siit­liku lesta eest. Sel­gus, et mõle­mad ained mõju­ta­vad mesi­lase ajus seda­sama mäluga seo­tud piir­konda ja kah­jus­ta­vad selle talit­lust. Mõlema aine koos­mõju kor­ral on ka kahju suu­rem.

Mesi­lased hoia­ta­vad lii­gi­kaas­lasi oht­like kohtade eest
Mõnel mesi­la­se­lii­gil on tavaks hoia­tada lii­gi­kaas­lasi, kui lähe­duses vii­bib vaen­lane. Selle alu­sel oskab mesi­las­pere moo­dus­tada rün­nakrühma ja eba­meel­diva küla­lise minema pele­tada. Prant­suse ja His­paa­nia tead­la­sed on tei­nud nüüd kind­laks, et mesi­lased kasu­ta­vad kee­milisi sig­naale ka sel­leks, et mär­gis­tada lilli, kus neid on rün­na­tud, vahendab Physorg.​com. Tead­la­sed kor­ral­da­sid selle tuvas­ta­miseks vaen­lase rün­naku simu­lat­siooni ja jäl­gi­sid siis, kas sel­les osa­le­nud mesi­lane hoia­tab teisi konk­reetse koha suh­tes. Hoia­tus­fe­ro­moo­nid pane­vad putu­kaid sel­lega mär­gis­ta­tud taime lähe­du­sest põge­nema. Eri­ne­valt üksinda tegut­se­va­test mesi­las­test kasu­ta­vad suurte pere­dena ela­vad mesi­lased seda ainet, et lii­gi­kaas­lasi ohu eest hoia­tada.

Met­si­kult ela­vate putu­kate vähe­ne­mine kär­bib põldude saa­gi­kust
Met­si­kute putu­kate popu­lat­sioo­nide kaha­ne­mine tasub kur­jalt kätte põl­lu­ma­jan­duses, kus saa­gi­kus lan­geb see­tõttu mär­ki­mis­väär­selt. Kanada tead­la­sed kogusid and­meid 600 põl­lult kahe­küm­nest rii­gist ja leid­sid, et tol­mel­da­mis­töös ei suuda kunst­li­kult pee­ta­vad sumise­jad olla sugugi nii edu­kad kui näi­teks mets­me­si­lased. See­juu­res sel­gus, et mesi­laste arvu suu­ren­da­mine prob­leemi ei lahenda. Vaja on met­si­kult ela­vate putu­kate sek­ku­mist. Kõne­alu­sed abi­li­sed ela­vad tava­li­selt met­sa­ser­va­des, hek­ki­des või rohu­m­aa­del. Paraku jääb neid elu­paiku üha laieneva põl­lu­ma­jan­dus­te­ge­vuse tõttu aina vähe­maks ning tol­mel­da­jate mit­me­ke­si­sus vähe­neb. See tähendab aga väik­se­mat külaliste arvu põl­lu­ma­jan­dus­kul­tuu­ride õites.

EFSA hin­nang seob mesi­laste alla­käigu pes­tit­sii­di­dega
Euroopa Toi­du­ohu­tusameti (EFSA) eest­ve­da­misel läbi­vii­dud ana­lüüs näi­tab, et kolm laial­da­selt kasu­ta­ta­vat neo­ni­ko­toidi kuju­ta­vad Euroopa mesi­late popu­lat­sioo­nile mär­ki­mis­väär­set ohtu, ent otsest seost mesi­las­pe­rede kol­lap­siga ei lei­tud. Juh­tivad pes­tit­sii­di­toot­jad suh­tu­vad aval­da­tud kolme uuri­musse skep­ti­li­selt.
Ala­tes 1990. aas­tate ala­tes kasu­ta­vaid neo­ni­ko­toide peeti omal ajal tõsi­seks eda­si­mi­nekuks. Võr­rel­des eel­mise põlv­konna tai­me­kait­se­va­hen­dite – püret­roi­di­dega – ei pida­nud neid enam tai­me­dele pihus­tama. Selle ase­mel töö­del­dakse nen­dega tai­mede seem­neid, mis oleks pida­nud nende mõju kesk­kon­nale vähen­dama. Samas tähendab mee­tod, et neo­ni­ko­toide võib leida kõik­jalt tai­mest, seal­hul­gas ka õie­tol­must ja nek­ta­rist, mil­lest mesi­lased toi­tu­vad. Neo­ni­ko­toi­dide mõju tol­men­da­ja­tele on üri­ta­tud kor­du­valt hin­nata, ent küsi­muse süs­te­maa­ti­line uuri­mine on ras­ken­da­tud.

  • Toetajad

    ESF TeaMe Archimedes      Haridus- ja Teadusministeerium