Kompaktne kaasaskantav analüsaator

LDIs on leiutatud ka kaasaskantav analüsaator, mida võib kasutatada ökoloogias, biotehnoloogias ja meditsiinis, toiduainete- ning farmaatsiatööstuses. Selle lähiseire seadmega on võimalik läbi viia vedelate, tahkete ja pulbriliste ainete SFS-tehnoloogial põhinevat fluorestsentsanalüüsi. Tänu kiiranalüüsi võimalusele on seade eriti sobiv kasutamiseks seal, kus on vaja teostada analüüse väljaspool laboratooriumi. Ning analüüsida võib kõike- alustades mahladest ja lõpetades narkootiliste ainetega.

LDIs töötati narkotest välja aastal 2004. Juba viis aastat on seda kasutatud USAs. Alates eelmisest aastast ka Portugali pealinnas Lissabonis ning nüüd katsetatakse narkokohvrit ka Eestis. Politsei töös aitab kompaktne analüsaator hoida kokku nii aega kui ka raha. Kõige rohkem tehakse amfetamiini ja marihuaana analüüse.

“Narkootikumidega on süsteem selline, et kõigepealt viiakse analüüsid läbi sertifitseeritud laboris, mõõdetakse spektraaljälg, mis on iseloomulik teatud narkootikumile ja võrreldakse seda tulemust juba sertifitseeritud või taodeldud seadmega, ütleme näiteks vedelikkromatograafiga,” kirjeldab Leino Vint seadme häälestuse ja andmebaasi loomisprotsessi.

  • Toetajad

    ESF TeaMe Archimedes      Haridus- ja Teadusministeerium