Laserid meditsiinis

Leino Vint demonstreerib ultraviolettlaseriga seadet tuberkuloosi ja nahahaiguste raviks
Laseritega diagnoositakse mitmesuguseid haigusi, lõigatakse silmi ja närve, õmmeldakse kokku veresooni, purustatakse põie- ja sapikive, tehakse plastilisi operatsioone, ravitakse nahahaigusi. Füüsikud ja meedikud on leidnud iga protseduuri jaoks külmade ja kuumade laserite hulgast sobiva laseri. Kuumad laserid lõikavad, söövitavad ja hävitavad. Külmad ehk pehmed laserid töötavad väiksemal võimsusel ja stimuleerivad rakufunktsioone mittetermiliselt ja mittehävitavalt. Külmad laserid saavad välja saata ainult üht sagedust – monokromaatilist valgust (monokroom tähendab ühtainust värvi).

Väga erinevat tüüpi lasereid on juba paarkümmend aastat loodud ja ehitatud ka Tartu Ülikooli Füüsika Instituudis. Eeskätt küll oma eksperimentide tegemiseks, aga ka mitmesugusteks rakendusteks teiste riikide laborites. Peaaegu 20 aastat on tegeldud Tartus ka lasermeditsiiniga, sest füüsikud ja meedikud elavad selles haridus- ja teadusmekas ju kõrvuti.

Tartu Ülikooli Kliinikumis ravitatakse laserraviseadmega edukalt naha pindmisi haigusi, sealhulgas dermatoose ja psoriaasi, samuti bakterite põhjustatud nahainfektsioone ja -haavu ning huvi on selle tehnika vastu tundnud ka hambaarstid. Seadme on välja töötanud Eesti firma AS Genestho ning selle taga on Eesti, Vene ja Kanada teadlaste koostöö. Seadme patent kuulub eestlastele.

Aarne Leisalu räägib kõrgtehnoloogia rahvusvahelisest turundamisest, sh meditsiinitehnoloogiaturule sisenemise barjääridest
Lisaks saab UVlaseriga ravida ka ägedat tuberkuloosi, sest ultraviolettkiirgusel on bakteritsiidne toime. Sellisel puhul suunatakse kopsuhaige haiguskoldesse ultraviolettkiirgust, mis tapab bakterid ja kiirendab paranemist.

„Arst kõigepealt peab olema tuvastanud haige kopsu viga saanud osa, selle kaverni nö. Sellesse kohta, kus on haiguskolle, viiakse kiudoptiline kaabel ja seansside kaupa toimub selle haiguskolde kiiritamine,“ selgitab Leino Vint.

Laserikiirt kasutatakse ka kaariese kõrvaldamiseks hammastelt, plommide sulatamiseks hambaauku, juurekanalite raviks, kortsude vähendamiseks, tugevalt allergiliste patsientide ja herpese ravis ning kasvaja hävitamiseks.

  • Toetajad

    ESF TeaMe Archimedes      Haridus- ja Teadusministeerium